Bu nedir? Bu sayfadan Sosyal İmleme bağlantılarını kullanarak Kavanozdaki Taşlar / Hikaye yazısını bir sosyal imleme sitesine kaydedebilirsiniz, veya E-posta formunu kullanarak yazıyı bir arkadaşınıza tavsiye edebilirsiniz.

Sosyal İmleme

Bu içeriği beğendiyseniz, aşağıdaki bağlantılarla feysbuk veya twitter üzerinden paylaşabilirsiniz. Ayrıca yazıyı başka ortamlarda paylaşmak için doğrudan adres çubuğundaki bağlantıyı da kullanabilirsiniz.

  • Facebook'ta paylaş!
  • Twitter'da paylaş!


  • Yandaki form aracılığıyla herhangi bir kişiyle yazının bağlantısını içeren bir e-posta paylaşabilirsiniz. Formu doldurup, gönder butonuna tıkladıktan sonra sayfa yeniden yüklendiğinde e-postanız gönderilmiş demektir.

E-posta

E-posta ile paylaş
30 Kasım 2016

Kavanozdaki Taşlar / Hikaye

Kategori: Hikayeler

kavanozdaki taşlar hikayesiZamanın verimli ve üretken kullanımı konusunda ara ara kurslar düzenlenir. Bu kurslardan birinde kurs öğretmeni öğrencilerine bir deney yapmayı önerir. Masanın üzerine kocaman bir kavanoz koyar. Bir torbadan irice kaya parçaları çıkarıp dikkatle kavanoza yerleştirir.

Kavanozda taşlar için yer kalmayınca sorar. “Kavanoz doldu mu?” İşin sanıldığı kadar kolay olmadığını sezen öğrenciler kavanozun tam olarak dolmadığını söyler. Çocuklara aferin diyen öğretmen bu kez de bir kova dolusu kum çıkarır. Kumu kavanozun içine döker. Kayaların arasına kumlar doluşur. Kurs öğretmeni tekrar sorar “Kavanoz doldu mu?” Öğrenciler hayır yanıtını verir.

Daha sonra bir sürahi su çıkarıp kavanoza döken öğretmen sorar: “Bu gördüklerinizden nasıl bir ders çıkardınız?” Atılgan bir öğrenci hemen cevap verir: “Günlük planımız, programımız ne kadar dolu olursa olsun, eğer istersek her zaman yeni işler için zaman bulabiliriz.

Kurs öğretmeni öğrencinin söylediğinin doğru olduğunu; fakat küçük bir ekleme de yapacağını söyler. “Çıkarılması gereken asıl ders eğer büyük taşları kavanoza baştan koymazsanız daha sonra asla koyamazsınız.” Açıklamadan sonra kurs öğretmeni, herkesin kendine sorması gereken soruyu sorar:

Hayatınızdaki büyük taş parçaları hangileri, ilk iş olarak onları kavanoza koyuyor musunuz? Yoksa kavanozu kum ve suyla doldurup büyük parçaları dışarıda mı bırakıyorsunuz?

Neslihan KUTLU


Geri Dön: Kavanozdaki Taşlar / Hikaye